انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: نقش شرایط محیط در دقت و قدرت تفنگ بادی
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
سلام
چند روز قبل با چند تا از بچه ها با سه تا بادی فنری رفتیم مناطق هزار جریب نکا
اونجا مناطق مرتفع و جنگلیه
تفنگ هامون هم وایروخ 80 و هانتر 440 و بی 3 چینی بودند
همه تفنگ ها تو خونه تنظیم و در بهترین شرایط آماده شده بودند
اما تو محل شکار یه اتفاقی افتاد
تفنگ ها تنظیمشون بهم ریخت یا بهتر بگم دیگه دقت نداشتند
خیلی عجیب بود
یه تابلو 30 در 40 سانتی رو از فاصله 30 متری تمیتونستیم به آسونی بزنیم
داشتیم قاطی میکردیم
چند تا شکار از فاصله نزدیک زدیم و برگشتیم
کلاً تفنگ ها لم هاشون تغییر کرده بود و افت قدرت داشتند
بعد که دقیق قکر کردم متوجه شدم
تنها دلیل افت فشار هوا و رقیق شدنِ اون بود
چون قدرت این فنری ها با میزان جرم هوای ذخیره شده در پیستون هنگام مسلح بودن نسبت مستقیم داره
تازه مسیر ساچمه تو هوا با مقاومت هوا مرتبطه
حالا از دوستان میخوام کمک کنید و تجربیات و دانشتون در مورد آثار شرایط محیطی مثل ارتفاع از سطح دریا، دما و ... بر تفنگ بادی رو بررسی کنیم
بسیار متشکرم
Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
دقیقا دوست عزیز این اتفاق برای خودم هم پیش اومده بار ها شده من تفنگمو جوری تنظیم کردم که تیر رو تیر بزنه ولی موقعی که برای شکار به جایی دیگه بردمش اصلا دقت نداشته و اینقدر عصابی میشدم که میخاستم تفنگ رو بکوبونم زمین من هم خیلی دوست دارم دوستان جواب بدن چرا این شرایط به وجود میادKhansariha (219)
البته زماني كه با سابورت و ضربان قلب و ادرنالين بايين در حا ل تنظيم كردن تفنك هستيد ويه ليوان قهوه هم كنارتون هست و موزيك هم كوش ميديد ساجمه روي ساجمه ميزنيد يا هدف ميزنيد خيلي فرق داره با زماني كه يه شكار را ميبينيد و با عجله و ضربان قلب بالاو استرس و ترديد و ترس از فرار شكار و لرزش دست و بدون سابورت و موقعيت ناهموارو نور خورشيد ووزش بادو.....
هوای سرد کاملا بر دقت تفنگ بادی مخصوصا اگه دوربین روش باشه تاثیر گذاره.من خودم بارها اینو تجربه کردم.اینجا زمستونا گاهی دمای هوا به 30 درجه زیر صفر هم میرسه که در اثر منقبض شدن قطعات تفنگ و بالاخص قطعات دوربین تنظیم بهم میخوره.ولی اینم چاره ای داره,موقعی که هوا سرد میشه شما باید دوربینتونو دوباره با روش ساده ای که میگم تنظیم کنین.به این صورت که اجازه بدین تفنگتون تقریبا نیم ساعتی در هوای بیرون حالا حیاط خانه یا هر جایی که تصمیم دارین عمل تنظیم دوربینو انجام بدین باشه تا هوای سرد تمام تاثیر خودشو روی دوربین و تفنگ بذاره.بعد از نیم ساعت دوربینو در فاصله ای که خودتون تشخیص میدین تنظیمش کنین.اینجوری تفنگ و دوربین شما موقع شکار در هوای سرد زمستان دقت کافی رو خواهد داشت و اینطوری خیلی کم ممکنه که صفر دوربین شما در اثر تغییرات اب و هوایی(سرد شدن هوا)جابه جا بشه.همین عملو میتونین موقع گرم شده هوای محل اقامتتون هم انجام بدین.دوستانی که پی سی پی دارن هم باید سالی چند بار دوربینشونو تنظیم کنن و نگن که حالا این پی سی پی هست و صفرش بهم نمیخوره.Khansariha (8)
البته به نظر من درسته که شرایط محیطی روی دقت تفنگ تاثیر میزاره ولی اگر تفنگ به طور صحیح و در فاصله مناسب صفر بشه و از ساچمه و دوربین مناسب استفاده بشه و تیر انداز دقت و تمرین کافی داشته باشه در هنگام شکار حتما نمیخوایم تو 40 متر هد شات بکنیم و گروپ زیر 1 سانت هم نمیخوایم بگیریم دو سه سانت این ور اونور اگر به شکار بزنیم تفاوتی نمیکنه.
رضاجان تفنگتو صفر کن برو تو ارتفاعی که کاملاً متفاوته باور کن متعجب میشی، من این تجربه رو تو تفاوت ارتفاع 1200 متر تجربه کردم
کاملاً نتایج تیراندازی نا امید کننده بود

MAXI

من به چیزی عجیبی برخوردم.تفنگم رو تو جنوب تنظیم کردم بعد به ارتفاعات رفته بودم که وقتی تیر میزدم بالا میزد.با مگسک.وقتی برگشتم خونه درست شد.حسابی هم آبروم جلو فامیلام رفت.در حالی که وقتی به ارتفاعات میریم باید افت داشته باشه نه بال بزنه!واقعا من نفهمیدم چرا اینطوری شد.اگه شما فهمیدید به ما هم بگید.Khansariha (226)
لینک مرجع