انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: زاویه شلیک
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3
توی تاپیک "صفر کردن دوربین" نکات جالب مطرح شد که بسیار مفید بود.
ولی یه نکته بسیار مهم و اون اینه که این حرفها همش مال تیر اندازی افقی هست.
وقتی که رو به بالا و یا پایین شلیک کنیم تفنگ بالاتر میزنه.
برای روشن تر شدن مطلب در نظر بگیرین که عمود به سمت یک هدف در بالای سرتون نشونه رفتین.
چون تیر دقیقا در راستای جاذبه هست پس به صورت مستقیم حرکت میکنه و بعد از صفر اول که حدود 10 تا 15 متر هست همینطور بالا میزنه و مثلا اگه فاصله محور دوربین با مرکز لوله 4 سانت باشه و صفر اول توی 15 متر،هر 15 متر 4 سانت بالاتر میزنه تفنگ!
یعنی مثلا توی 60 متری که 45 مترش بعد از صفر هست که میشه 3 در 15 تقریبا 12 سانت بالا میزنه.
در مورد تیر اندازی به پایین هم همینطوره و تفاوت توی سرعت تیر هست که به سمت بالا سرعت سریعتر کم میشه.
پس حواستون باشه اگه خواستین یه شکار را توی زاویه زیاد بزنین باید به اندازه کافی پایین بگیرین و البته به خیلی چیزا ربط داره.
مهرشاد جان فکر میکنم این فرمایش شما زمانی صادقه که مسافت زیاد باشه.مثلا در مسافت های زیر 50 متر بهنظرم نمیرسه اینقدر تاثیر داشته باشه..ولی خیلی دوست دارم به صورت دقیق تر این موضوع بررسی بشه تا بتونم از تجربه دوستان استفاده کنم.
یا علی
چرا جلال جون دیدی که اگه صفر دوم توی 15 متر باشه که مثلا برای تفنگ من همینه(صفر اول 50 متر) توی 60 متر 12 سانت بالا میزنه که فجیعه.
این 15 متر بهترین فاصله صفر دوم برای تفنگ من با ساچمه ای که استفاده میکنم هست.
در حالت افقی بین 10 تا 50 متر زیر یک اینچ بالا و پایین میزنه ولی دیدی که عمود توی 60 متر 12 سانت بالا میزنه.
دلیلشم که گفتم،قوس تیر در حالت افقی زیاده ولی توی شلیک عمودی اصلا قوص نداره.
سلام به همگی دوستان....
این موضوع رو در سایت قبلی هم مطرح کرده بودم . همانطور که در شکل زیر میبینید فاصله A و فاصله B با هم برابر هستند اما اگر جسمی در فاصله A حرکت کنه کمتر به سمت پایین منحرف میشه چون جاذبه رمین افقی کار میکنه و بیشتر باعث انحراف اجسامی میشه که افقی حرکت میکنه...
[تصویر: 111.jpg]
در این شکل هم هر سه فاصله با هم برابر هستند ولی گلوله وسطی افت بیشتری داره چون فاصله افقی بیشتری رو طی میکنه....
به عبارت دیگه هرچه زاویه حرکت جسمی افقیتر باشه جاذبه زمین بیشتر باعث انحراف اون میشه و هرچه جسمی عمودیتر حرکت کنه و یا فاصله افقی کمتری رو طی کنه نیروی جاذبه کمتر باعث انحراف مسیر اون میشه...
[تصویر: 222.jpg]
منبع:برنامه شبیه ساز Long Range Shooting 2
ممنون شوتر جان دقیقا درسته اتفاقا منم الان داشتم همین نمودار را تایپ مکردم که دیدم مطلب را کامل کردی :D و آنجا هم (سایت قبلی) بحث جامعی از کار در آمد.
اقا مهرشاد کاش بیشتر توضیح میدادین من یکم دارم گیج میزنم؟؟؟؟
جلال جان سلام این نمودار به این بحث کمک میکنه
اول نمودار را ببین

[تصویر: i119200_trajectory.jpg]
در اینجا کمان یا منحنی قوسی شکل مسیر حرکت گلوله در حالت حداکثری است چون دقیقا جاذبه زمین عمود بر حرکت گلوله است .
و اگر شما با زاویه چه رو به بالا چه رو به پائین هیچ فرقی نمیکند شلیک کنی اثر جاذبه روی ساچمه کمتر میشود و از نظر کمان یا منحنی قوس کمتری بخود میگیرد اونوقت مانند نمودار شکل دوم آقا شوتر میشود و در هر دو حالت کمی بالاتر از هدف را میزند. فعلا
(2011-01-24 10:39 PM)airking نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اقا مهرشاد کاش بیشتر توضیح میدادین من یکم دارم گیج میزنم؟؟؟؟

جلال جان یه نگاه بکن:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

خیلی جالب توضیح داده.
افت تیر در فاصله یکسان مثلا 50 متر در هر زاویه ای تقریبا یکی هست چون مدتی که طول میکشه تیر 50 متر را طی کنه در هر زاویه خیلی فرقی نداره به علت سرعت بالای ساچمه.
یعنی ساچمه برای طی 50 متر تقریبا مدت مشابهی تحت تاثیر جاذبه هست.
ولی یک نکته:
این افت یکسان در جهت جاذبه هست و نه در جهت هدف گیری.
در هدف گیری افقی این افت تقریبا همون افتی هست که میشناسیم ولی در زوایای دیگه این افت در کسینوس زاویه ضرب میشه که توی شکل پیداست.
در 90 درجه که کسینوس صفر هست دیگه افتی در راستای تیر اندازی نداریم و افت در اصل در مسیر خود تیر اتفاق میافته.
فکر کنم دیگه قضیه مشخص شده باشه.
من هم دقيقا با گفته دوستان موافقم
بطور تجربي هم به اين نتيجه رسيدم كه وقتي با زاويه به هدف شليك ميكني
بالاي هدف ميخوره كه مهرشاد و شوتر عزيز و همچنين علي گل بطور علمي
مطرح كردن و خيلي بدرد شكار در كوهستان ميخوره
با سلام ممنونم از علی اقا عزیز و همچنین اقا مهرشاد عزیز.
متوجه شدم.یا علی
صفحه ها: 1 2 3
لینک مرجع