انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: معرفی، آشنایی و مقایسه فنر انواع سلاحهای بادی
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2
با اجازه مدیران و هماهنگی با مدیر محترم ALIANA-54-T06 مناسب دانستم تاپیک جامعی درباره اشنایی با فنر اقسام تفنگ بادیها ایجاد کنم تا مباحث و سوالات مربوط به فنر در این قسمت متمرکز و مورد استفاده دوستان قرار گیرد
از دوستان هم خواهشمندم اطلاعاتشان را به صورت موثق درباره تعداد حلقه ها ، قطر داخلی و قطر بیرونی و همچنین طول فنر تفنگهایی که با آن سروکار دارند را دراینجا قرار دهند تا مورد استفاده دیگران قرار گیرد
لازم به ذکر است که یکی از نکات اساسی درباره تیون کردن تفنگ بحث فنر می باشد و از آنجایی که مخصوصا کسانی که مثل من در شهرستانها زندگی میکنیم وقتی برای خرید فنر به مغازه ای مراجعه میکنیم فروشنده ها حاضر به ارائه فنرهای موجود در مغازه شان برای مقایسه نمیدهند و فقط میگویند فنر کهنه تفنگتان را بیاورید تا نو ان را به شما بدهیم و اگر در این تاپیک اطلاعات فنرها گرد اوری شود دیگر افرادی مثل من سر درگم نیستند که چه فنری بخرند یا از شهرهای دیگر سفارش بدهند
قبل از اینکه 4 مدل فنری که موجود دارم را مشخصاتشون بذارم لازم دانستم یه نکات کلی که دوستان و اساتید هم به این مسائل اشراف کاملدارند را در ابتدای این تاپیک بازگو کنم
1 - قطر داخلی و بیرونی فنر : معمولا فنرهای مختلف دارای قطرهای مختلفی هستند و نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که معمولا فنری که قطر داخلی و بیرونی آن با تفنگ همخوانی نداشته باشد مناسب تفنگ نمیباشد چرا که اگر قطر بیرونی فنر بزرگ باشد به داخل پیستون نمیرود واگر قطر داخلی کم باشد باز هم در استوانه ای که در پشت ماشه قرار میگیرد جا نمی شود . البته بعضی از تفنگها فاقد این لوله در پشت فنر میباشند که در این صورت میتوان از فنرهایی که دارای قطر کمتری هستند استفاده کرد ولی معمولا مشکلی که ایجاد میشود این است که در هنگام مسلح سازی فنر خم می شود و این امر باعث مشکلاتی نظیر شکستن فنر میشود
2- تعداد حلقه های فنر : معمولا یکی از تبلیغات اشتباهی که من بارها با آن مواجه بودم این است که افرادی برندهای مختلفی را به رخ دیگران میکشند و تنها نکته ای که در تبلیغاتشان به شدت بر ان تاکید میکنند و سبب برتری محصولشان نسبت به برندهای دیگر می دانند همین حلقه های زیاد فنر نسبت به محصولات دیگر است. نکته ای که در این جا مطرح میباشد این است که تعداد زیاد حلقه های یک فنر به تنهایی عاملی در قدرت تفنگ نمی باشد . بدون اینکه بخواهم نامی ببرم من پارسال قصد تیون کردن تفنگی داشتم که دارای فنری 43 حلقه ای بود این تفنگ در حالی که هنوز آک بود فنرش را بیرون آوردم و با فنری 40 حلقه ای تعویض نمودم و فرق این دو فنر در این بود که فنر دومی در حالی که سه حلقه کمتر داشت در حدود 5 سانتیمتر بلندتر از فنر 43 حلقه ای بود که همین عامل باعث افزایش قدرت در همان سلاح شد . پس جدا از تعداد حلقه ها فاصله میان حلقه ها هم مهم میباشد
3- در ادامه نکته قبلی موردی که مهم است اینکه هر فنری با استفاده طولانی مدت فاصله بین حلقه ها کمتر میشود و جمع میشود و به اصطلاح ضعیف میشود . باز هم موردی که زیاد با ان مواجه بودم این است که افرادی اقدام به کشیدن فنر های ضعیف شده میکنند کار اشتباهی که عملا کارایی خاصی ندارد البته اگر هم بتوان به شکل مفید فنری را ریکاوری کرد نیاز به گرم کردن و کشیدن و دوباره عملیات خشکه سازی دارد که فرایند پیچیده ای میباشد
4 - کم کردن تعداد حلقه های فنر : در صورتی که تعداد حلقه ها بیشتر از حد مجاز برای یک تفنگ باشد دیگر تفنگ مسلح نمیشود و هنگام مسلح سازی حلقه ها بر روی هم جمع شده و باعث میشود که پیستون نتواند با ماشه درگیر شود . در این مواقع افراد اقدام به بریدن تعدادی از حلقه ها میکنند که از نظر من این کار اشتباه است چون فنری که بریده شده باشد استعداد زیادی برای شکستن قطعات کوچکی از فنر از محل بریده شده دارد که اگر این قسمت بریده شده در پشت ماشه قرار گیرد به محض شکستن کوچکترین قطعه ای از فنر باعث اخلال در مسلح سازی میشود و اگر طرف بریده شده در داخل پیستون قرار گیرد هنگام شلیک پیستون با فشار به کناره حرکت میکند که این امر باعث کاهش کارایی تفنگ میشود
فعلا این مواردی بود که درباره فنرها به طور کلی در ذهنم بود انشالله اساتید اهل فن این مطالب ناقص را کاملتر کنند و دوستان هم زحمت بکشند اطلاعاتی که از سایز فنرهای مختلف دارند در اینجا قرار دهند تا افراد بتوانند به راحتی فنر مناسب برای تفنگشان را انتخاب کنند
در این ارسال قصد دارم به معرفی دو فنر که قابل جایگزینی با یکدیگر هم دارند بپردازم

[تصویر: 13460090011.jpg]
فنر بالایی جز فنرهای فله ای و ارزان قیمتی است که معمولا در سلاحهای چینی استفاده میشود و قیمتی از 3 تا 7 هزار تومن دارد این فنر دارای 33 حلقه و قطر بیرونی 19 میلی متر و قطر داخلی 13 میلی متر میباشد
فنر پایین فنر فابریکی گامو شادو هزار که تا جایی که من اطلاع دارم قیمتی حدود 20 هزار تومن و دارای 35 حلقه و قطر بیرونی 20 میلی متر و قطر داخلی 14 میلی متر میباشد
در این تصویر فنر شادو کوتاهتر از فنر بالایی است و این امر به دلیل استفاده از فنر و نو بودن فنر بالایی میباشد . انشالله در ارسال بعدی به معرفی فنرهای دیانا مگنوم 350 و رنجر هاتسان میپردازم
دوستان یه سوال......اسلحه من دیانا 45 کالیبر 4.5 هست...

فنر اسلحه رو زمانی که برا سرویس باز کرده بودم متوجه شدم کمی تاب داره...تاب که نه...انگار کجه...یکم قوس داره...به نظرتون چکار کنم؟
آیا باعث خطا میشه؟
تعویضش کنم یا با همون سر کنم؟
(2012-08-26 11:07 PM)esijoon نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان یه سوال......اسلحه من دیانا 45 کالیبر 4.5 هست...

فنر اسلحه رو زمانی که برا سرویس باز کرده بودم متوجه شدم کمی تاب داره...تاب که نه...انگار کجه...یکم قوس داره...به نظرتون چکار کنم؟
آیا باعث خطا میشه؟
تعویضش کنم یا با همون سر کنم؟

معمولا فنر همه بادیها بعد از استفاده دچار این حالت میشود که مشکلی در عملکرد تفنگ به وجود نمیاد
مهردادی جان ممنونم از این تاپیک مفیدی که ایجاد کردین.Khansariha (8)فکر کنم اگه همه دوستان موقعی که سلاح هاشون رو برای سرویس یا تعویض فنر باز می کنن می تونن زحمت بکشن و ابعاد و تعداد حلقه و قطر مفتول رو با ذکر مدل تفنگ تو این تاپیک بذارن اینجوری سوال های زیادی در رابطه با این مسئله پاسخ داده میشه.Khansariha (8)
دباره قوس برداشتن یا به اصطلاح اینکه فنر پس از مدتی خم میشود و حالت صاف خود را از دست میدهد نکته ای را لازم بود تا به عرض برسانم
معمولا زمانی فنر به این حالت در می اید که قطر داخلی با هادی فنر و قطر بیرونی با پیستون تناسب لازم را نداشته باشد و هر چه فنر در داخل پیستون و هادی فنر ازاد تر باشد میزان این خم شدگی به مرور زمان افزایش می یابد پس برای جلوگیری از این امر لازم است فنری انتخاب شود که در داخل پیستون و هادی فنر فیت باشد
[تصویر: 13460550751.jpg]
این هم تصویری از فنر دیانا مگنوم 350 که دارای 40 حلقه میباشد و قطر بیرونی فنر 20 میلیمتر و قطر داخلی 15 میلیمتر میباشد . در این تصویر من فنر دیانا را در کنار فنر شادو هزار قرار داده ام تا از لحاظ طول بهتر قابل مقایسه باشد

[تصویر: 13476326421.jpg]

از تمامی دوستان هم خواهشمندم وقتی که اسلحه خود را باز میکنند یه عکسی از فنر سلاحشون بگیرند و در اینجا قرار بدهند تا کلکسیون فنرها از اقسام اسلحه ها کامل تر شود
تاپیک جالبیه مرسی
دقیقا درست گفتی برادر؛ طول فنر هیچ ربطی به قدرت نداره پارسال در یکی از سایت های حامی تفنگهای رنجر این بحث رو مطرح کردم که به مزاج برادران خوش نیومد و در نهایت باعث اخراج بنده شد! بگذریم...
طول زیاد فنر در مقابل قطر کم آن باعث لرزش زیادی هنگام شلیک میشه و یکی از دلایل بی دقتی تفنگهای هاتسان - رنجر همینه
در یک سلاح استاندار مث دیانا وقتی سلاح باز بشه تقریبا یک سوم فنر درون پیستون و یک سوم درون گاید است و یک سوم هم آزاده؛ وقتی فنر رو جا بزنید قضیه فرق میکنه نیمی از آن درون پیستون میره و نیمی روی گاید فشره میشه! نتیجه اینکه اون یک سوم آزاد از بین میره و تقریبا فنر مجالی واسه خم شدن پیدا نمیکنه مگر در یک نقطه که بسیار ناچیزه: اون هم 3-4 حلقه ابتدایی درون سیلندر هست که اصلا اهمیتی نداره و مهم کمر فنره که خم نشه!
یکی از دلایل ماندگاری بیشتر فنر دیانا گذشته از آلیاژ مرغوب همین قضیه اس
یا علی
تاپیک جالبیه مرسی
دقیقا درست گفتی برادر؛ طول فنر هیچ ربطی به قدرت نداره پارسال در یکی از سایت های حامی تفنگهای رنجر این بحث رو مطرح کردم که به مزاج برادران خوش نیومد و در نهایت باعث اخراج بنده شد! بگذریم...
طول زیاد فنر در مقابل قطر کم آن باعث لرزش زیادی هنگام شلیک میشه و یکی از دلایل بی دقتی تفنگهای هاتسان - رنجر همینه
در یک سلاح استاندار مث دیانا وقتی سلاح باز بشه تقریبا یک سوم فنر درون پیستون و یک سوم درون گاید است و یک سوم هم آزاده؛ وقتی فنر رو جا بزنید قضیه فرق میکنه نیمی از آن درون پیستون میره و نیمی روی گاید فشره میشه! نتیجه اینکه اون یک سوم آزاد از بین میره و تقریبا فنر مجالی واسه خم شدن پیدا نمیکنه مگر در یک نقطه که بسیار ناچیزه: اون هم 3-4 حلقه ابتدایی درون پیستون هست که اصلا اهمیتی نداره و مهم کمر فنره که خم نشه!
یکی از دلایل ماندگاری بیشتر فنر دیانا گذشته از آلیاژ مرغوب همین قضیه اس
یا علی
دوستان عزیز این تاپیک می تونه بانک اطلاعاتی بسیار خوبی باشه.لطفا هر گونه اطلاعاتی درباره فنر تفنگهای موجود دارین در این جا قرار بدین.

اینم برای اینکه تاپیک بیاد بالا:

این فنر تایتان ایکس اس شماره یک در کنار فنر اصلی دیانا 31. فنر اصلی 33 حلقه و تایتان 30 تا.

[تصویر: 13520243962.jpg]

اینم فنر تایتان ایکس اس 4 در کنار فنر اصلی دیانا 52. تایتان 28 حلقه و اصلی 33 تا.ولی ضخامت مفتول تایتان بیشتره.

[تصویر: 13520243965.jpg]

دراولین فرصت ضخامت مفتولها و قطر فنر رو هم اینجا می ذارم.Khansariha (8)
صفحه ها: 1 2
لینک مرجع